2 kwietnia 1805 roku urodził się najbardziej rozpoznawalny duński pisarz, Hans Christian Andersen. W tym roku obchodzimy jego okrągłe 220 urodziny. Z tej okazji chcielibyśmy rozprawić się z kilkoma mitami, które powstały w Polsce na jego temat.
Miała jaja gospodyni to jeden z zabawnych wierszyków dla dzieci napisanych przez H.Ch. Andersena, w tym wypadku na kanwie starej opowieści ludowej. Wierszyk ten nie był dotąd w Polsce znany, w Danii zaś zna go każde dziecko, tak jak u nas dzieci znają wiersze Tuwima czy Brzechwy. To klasyka gatunku, która zabawną treścią przypadnie do gustu niejednemu małemu czytelnikowi i wprowadzi go w wesoły świat literatury duńskiej. Książka jest pięknie ilustrowana i wzbogacona o efekt animacji.
Narratorką Leonidów była nieśmiała Emi. W Geminidach to Pi opowiada o dalszych, często dramatycznych przygodach i przeżyciach grupy sześciorga przyjaciół (no, bez przesady, w przypadku części tej grupy trudno mówić o przyjaźni, to raczej pełne konfliktów obcowanie ze sobą z konieczności).
Piesza podróż z kanału Holmen na wschodni cypel wyspy Amager w latach 1828 i 1829 to nigdy wcześniej nie publikowany w Polsce debiut prozatorski 24-letniego Andersena, pełna humoru, brawurowa opowieść fantastyczna o fascynacji młodego autora literaturą.
Hansa Christiana Andersena znają chyba wszyscy czytelnicy. Baśń o Calineczce, Królowa Śniegu czy Brzydkie kaczątko to klasyka baśni, po które chętnie sięga zarówno starsze, jak i młodsze pokolenie. Mało kto jednak zdaje sobie sprawę z tego, że zanim powstały baśnie, ten duński twórca zyskał sławę za sprawą literatury dla dorosłych. Książka z obrazkami bez obrazków to jedno z najwybitniejszych dzieł Andersena. Dzisiaj możesz zdobyć ją w wygodnej formie audiobooka i cieszyć się jej treścią gdziekolwiek jesteś. To nie lada gratka nie tylko dla wielbicieli twórczości pisarza, ale też wszystkich, którzy szukają wartościowej, pełnej poetyckości prozy.

Leonidy, pierwsza powieść z serii SPEKTRUM to historia science fiction dziejąca się w całkiem realnym świecie, historia o przyjaźni, miłości, trudnych relacjach i mrożących krew w żyłach zdarzeniach.
Militarna dyktatura, w której każda czynność ma nadrzędny cel, a potrzeby realizowane przez obywateli są potrzebami Państwa, zaciska pasa, szykując się do następnej wojny. Jednak współżołnierz Leo Kall, wzorowy mieszkaniec zuniformowanego Chemiomiasta nr 4, jest pełen optymizmu i wiary w powodzenie systemu. Zaprzątają mu głowę tylko dwie rzeczy: czy żona go zdradza i czy jego nowy wynalazek, serum zmuszające przesłuchiwanego do wypowiedzenia na głos swoich myśli bez żadnej cenzury, zapewni mu oczekiwany awans.

W 2005 roku w Instytucie Medycyny Sądowej w Kopenhadze odkryto czaszkę.

Chłopiec z tamtych lat to długo oczekiwana przez miłośników twórczości Janiny Katz jej czwarta z kolei powieść. Opowiada o dwojgu polsko-żydowskich emigrantach, którzy próbują układać sobie życie w Danii po opuszczeniu Polski w rezultacie pomarcowej nagonki.